Kodi zonal 922 (+34922 / 0034922 / 01134922) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:922     (+34 922)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Santa Cruz de Tenerife

Shteti:

Spanja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 922 / +34922 / 0034922 / 01134922, Spanja (hyrja telefonike)


Prefiksi 922 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Santa Cruz de Tenerife. Dhe Santa Cruz de Tenerife ndodhet në Spanja. Nëse ndodheni jashtë Spanja dhe dëshironi të telefononi një person në Santa Cruz de Tenerife, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Spanja është +34 (0034), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Santa Cruz de Tenerife, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +34 922. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +34 922 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Santa Cruz de Tenerife për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0034 922.