prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal 920 (+1920 / 001920 / 0111920) (hyrja telefonike)

Kodi zonal 920 (+1920 / 001920 / 0111920) (hyrja telefonike)Kodi zonal 920 / +1920 / 001920 / 0111920, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) (hyrja telefonike)


Prefiksi 920 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Wisconsin. Dhe Wisconsin ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Wisconsin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Wisconsin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 920. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 920 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Wisconsin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 920.