Kodi zonal 71 / +21871Kodi zonal:71     (+218 71)
Qyteti/qyteza ose krahina:Sebha

Shteti:

Libia


Kodi zonal 71 / +21871 (Libia)


Prefiksi 71 është kodi i zonës për Sebha. Dhe Sebha ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Sebha, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sebha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 71.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +218 71 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sebha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 71.
Llogaritësi I numrit të telefonit