Kodi zonal 71 (+21871)Kodi zonal 71 / +21871, Libia


Prefiksi 71 është kodi i zonës për Sebha. Dhe Sebha ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Sebha, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sebha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 71. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 71 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sebha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 71.