Kodi zonal 65 (+35665 / 0035665 / 01135665) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:65     (+356 65)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Birżebbuġa, Marsaxlokk

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 65 / +35665 / 0035665 / 01135665, Malta (hyrja telefonike)


Prefiksi 65 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Birżebbuġa, Marsaxlokk. Dhe Birżebbuġa, Marsaxlokk ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Birżebbuġa, Marsaxlokk, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Birżebbuġa, Marsaxlokk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 65. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 65 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Birżebbuġa, Marsaxlokk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 65.