Kodi zonal 58 (+25158 / 0025158 / 01125158) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:58     (+251 58)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gonder

Shteti:

Etiopia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 58 / +25158 / 0025158 / 01125158, Etiopia (hyrja telefonike)


Prefiksi 58 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gonder. Dhe Gonder ndodhet në Etiopia. Nëse ndodheni jashtë Etiopia dhe dëshironi të telefononi një person në Gonder, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Etiopia është +251 (00251), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gonder, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +251 58. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +251 58 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gonder për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00251 58.