Kodi zonal 5440 / +955440Kodi zonal:5440     (+95 5440)
Qyteti/qyteza ose krahina:Phyu

Shteti:

Mianmar


Kodi zonal 5440 / +955440 (Mianmar)


Prefiksi 5440 është kodi i zonës për Phyu. Dhe Phyu ndodhet në Mianmar. Nëse ndodheni jashtë Mianmar dhe dëshironi të telefononi një person në Phyu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mianmar është +95, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Phyu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +95 5440.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +95 5440 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Phyu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0095 5440.
Llogaritësi I numrit të telefonit