Kodi zonal 54 (+21854)Kodi zonal:54     (+218 54)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sirt

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 54 / +21854, Libia


Prefiksi 54 është kodi i zonës për Sirt. Dhe Sirt ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Sirt, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sirt, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 54. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 54 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sirt për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 54.