Kodi zonal 48 (+35248 / 0035248 / 01135248) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:48     (+352 48)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Contern/Foetz

Shteti:

Luksemburgu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 48 / +35248 / 0035248 / 01135248, Luksemburgu (hyrja telefonike)


Prefiksi 48 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Contern/Foetz. Dhe Contern/Foetz ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Contern/Foetz, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Contern/Foetz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 48.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Contern/Foetz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 48.