Kodi zonal 4714 (+2564714)Kodi zonal 4714 / +2564714, Uganda


Prefiksi 4714 është kodi i zonës për Gulu. Dhe Gulu ndodhet në Uganda. Nëse ndodheni jashtë Uganda dhe dëshironi të telefononi një person në Gulu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uganda është +256 (00256), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gulu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +256 4714. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +256 4714 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gulu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00256 4714.