Kodi zonal 445 (+993445)Kodi zonal 445 / +993445, Turkmenistani


Prefiksi 445 është kodi i zonës për Darganata. Dhe Darganata ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Darganata, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Darganata, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 445. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 445 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Darganata për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 445.