Kodi zonal 433 (+993433 / 00993433 / 011993433) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:433     (+993 433)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sedarabat (Çärjew)

Shteti:

Turkmenistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 433 / +993433 / 00993433 / 011993433, Turkmenistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 433 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sedarabat (Çärjew). Dhe Sedarabat (Çärjew) ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Sedarabat (Çärjew), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sedarabat (Çärjew), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 433. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 433 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sedarabat (Çärjew) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 433.