Kodi zonal 432 (+993432 / 00993432 / 011993432) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:432     (+993 432)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Nyýazow

Shteti:

Turkmenistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 432 / +993432 / 00993432 / 011993432, Turkmenistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 432 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nyýazow. Dhe Nyýazow ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Nyýazow, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993 (00993), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nyýazow, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 432. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +993 432 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nyýazow për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 432.