Kodi zonal 35 / +35235Kodi zonal 35 / +35235 (Luksemburgu)


Prefiksi 35 është kodi i zonës për Sandweiler/Moutfort/Roodt-Sur-Syre. Dhe Sandweiler/Moutfort/Roodt-Sur-Syre ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Sandweiler/Moutfort/Roodt-Sur-Syre, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sandweiler/Moutfort/Roodt-Sur-Syre, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 35.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +352 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sandweiler/Moutfort/Roodt-Sur-Syre për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 35.
Llogaritësi I numrit të telefonit