Kodi zonal 34 (+4134 / 004134 / 0114134) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:34     (+41 34)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Region Bern-Emme

Shteti:

Zvicra

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 34 / +4134 / 004134 / 0114134, Zvicra (hyrja telefonike)


Prefiksi 34 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Region Bern-Emme. Dhe Region Bern-Emme ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në Region Bern-Emme, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41 (0041), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Region Bern-Emme, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 34. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +41 34 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Region Bern-Emme për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 34.