Kodi zonal 3342 (+9763342 / 009763342 / 0119763342) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3342     (+976 3342)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bulgan

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3342 / +9763342 / 009763342 / 0119763342, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 3342 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bulgan. Dhe Bulgan ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Bulgan, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bulgan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3342. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 3342 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bulgan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3342.