Kodi zonal 334 (+1334 / 001334 / 0111334) (hyrja telefonike)Kodi zonal 334 / +1334 / 001334 / 0111334, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) (hyrja telefonike)


Prefiksi 334 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Alabama. Dhe Alabama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Alabama, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alabama, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 334. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 334 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alabama për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 334.