Kodi zonal 3244 / +3803244Kodi zonal:3244     (+380 3244)
Qyteti/qyteza ose krahina:Drohobych

Shteti:

Ukraina


Kodi zonal 3244 / +3803244 (Ukraina)


Prefiksi 3244 është kodi i zonës për Drohobych. Dhe Drohobych ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Drohobych, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Drohobych, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 3244.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 3244 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Drohobych për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 3244.
Llogaritësi I numrit të telefonit