Kodi zonal 31 (+21831 / 0021831 / 01121831) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:31     (+218 31)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Khums

Shteti:

Libia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 31 / +21831 / 0021831 / 01121831, Libia (hyrja telefonike)


Prefiksi 31 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Khums. Dhe Khums ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Khums, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218 (00218), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khums, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 31. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +218 31 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khums për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 31.