Kodi zonal 284 / +218284Kodi zonal:284     (+218 284)
Qyteti/qyteza ose krahina:Hugialin

Shteti:

LibiaPrefiksi 284 është kodi i zonës për Hugialin. Dhe Hugialin ndodhet në Libia. Nëse ndodheni jashtë Libia dhe dëshironi të telefononi një person në Hugialin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libia është +218, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hugialin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +218 284.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +218 284 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hugialin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00218 284.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 284 / +218284 (Libia)