Kodi zonal 2792 (+3522792 / 003522792 / 0113522792) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2792 / +3522792 / 003522792 / 0113522792, Luksemburgu (hyrja telefonike)


Prefiksi 2792 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Clervaux/Fischbach/Hosingen. Dhe Clervaux/Fischbach/Hosingen ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Clervaux/Fischbach/Hosingen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Clervaux/Fischbach/Hosingen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2792.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 2792 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Clervaux/Fischbach/Hosingen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2792.