Kodi zonal 26 (+4126)Kodi zonal 26 / +4126, Zvicra


Prefiksi 26 është kodi i zonës për Fribourg. Dhe Fribourg ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në Fribourg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41 (0041), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fribourg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +41 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fribourg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 26.