Kodi zonal 252 (+351252 / 00351252 / 011351252) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:252     (+351 252)

Qyteti/qyteza ose krahina:

V. N. de Famalicão

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 252 / +351252 / 00351252 / 011351252, Portugali (hyrja telefonike)


Prefiksi 252 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për V. N. de Famalicão. Dhe V. N. de Famalicão ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në V. N. de Famalicão, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në V. N. de Famalicão, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 252.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 252 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në V. N. de Famalicão për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 252.