Kodi zonal 2505 (+2682505 / 002682505 / 0112682505) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:2505     (+268 2505)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Manzini

Shteti:

eSwatini (Suazilanda)

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 2505 / +2682505 / 002682505 / 0112682505, eSwatini (Suazilanda) (hyrja telefonike)


Prefiksi 2505 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Manzini. Dhe Manzini ndodhet në eSwatini (Suazilanda). Nëse ndodheni jashtë eSwatini (Suazilanda) dhe dëshironi të telefononi një person në Manzini, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për eSwatini (Suazilanda) është +268 (00268), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Manzini, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +268 2505. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +268 2505 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Manzini për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00268 2505.