Kodi zonal 2459 (+3522459)Kodi zonal 2459 / +3522459, Luksemburgu


Prefiksi 2459 është kodi i zonës për Soleuvre. Dhe Soleuvre ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Soleuvre, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Soleuvre, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2459.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 2459 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Soleuvre për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2459.