Kodi zonal 2456 / +3522456Kodi zonal:2456     (+352 2456)
Qyteti/qyteza ose krahina:Rumelange

Shteti:

Luksemburgu


Kodi zonal 2456 / +3522456 (Luksemburgu)


Prefiksi 2456 është kodi i zonës për Rumelange. Dhe Rumelange ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Rumelange, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rumelange, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2456.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +352 2456 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rumelange për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2456.
Llogaritësi I numrit të telefonit