Kodi zonal 2455 (+3522455 / 003522455 / 0113522455) (hyrja telefonike)Kodi zonal 2455 / +3522455 / 003522455 / 0113522455, Luksemburgu (hyrja telefonike)


Prefiksi 2455 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Esch-Sur-Alzette/Mondercange. Dhe Esch-Sur-Alzette/Mondercange ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Esch-Sur-Alzette/Mondercange, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Esch-Sur-Alzette/Mondercange, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 2455.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 2455 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Esch-Sur-Alzette/Mondercange për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 2455.