Kodi zonal 242 / +993242Kodi zonal:242     (+993 242)
Qyteti/qyteza ose krahina:Etrek (Gyzyletrek)

Shteti:

Turkmenistani


Kodi zonal 242 / +993242 (Turkmenistani)


Prefiksi 242 është kodi i zonës për Etrek (Gyzyletrek). Dhe Etrek (Gyzyletrek) ndodhet në Turkmenistani. Nëse ndodheni jashtë Turkmenistani dhe dëshironi të telefononi një person në Etrek (Gyzyletrek), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turkmenistani është +993, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Etrek (Gyzyletrek), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +993 242.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +993 242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Etrek (Gyzyletrek) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00993 242.
Llogaritësi I numrit të telefonit