Kodi zonal 2405 / +2682405Kodi zonal:2405     (+268 2405)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mbabane

Shteti:

SuazilandaPrefiksi 2405 është kodi i zonës për Mbabane. Dhe Mbabane ndodhet në Suazilanda. Nëse ndodheni jashtë Suazilanda dhe dëshironi të telefononi një person në Mbabane, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Suazilanda është +268, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mbabane, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +268 2405.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +268 2405 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mbabane për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00268 2405.
Llogaritësi I numrit të telefonit