Kodi zonal 2343 / +2682343Kodi zonal:2343     (+268 2343)
Qyteti/qyteza ose krahina:Siteki

Shteti:

eSwatini (Suazilanda)


Kodi zonal 2343 / +2682343 (eSwatini (Suazilanda))


Prefiksi 2343 është kodi i zonës për Siteki. Dhe Siteki ndodhet në eSwatini (Suazilanda). Nëse ndodheni jashtë eSwatini (Suazilanda) dhe dëshironi të telefononi një person në Siteki, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për eSwatini (Suazilanda) është +268, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Siteki, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +268 2343.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +268 2343 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Siteki për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00268 2343.
Llogaritësi I numrit të telefonit