Kodi zonal 23 (+67023 / 0067023 / 01167023) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:23     (+670 23)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bobonaro

Shteti:

Timori Lindor

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 23 / +67023 / 0067023 / 01167023, Timori Lindor (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bobonaro. Dhe Bobonaro ndodhet në Timori Lindor. Nëse ndodheni jashtë Timori Lindor dhe dëshironi të telefononi një person në Bobonaro, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Timori Lindor është +670 (00670), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bobonaro, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +670 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +670 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bobonaro për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00670 23.