Kodi zonal 2222 (+2572222)Kodi zonal 2222 / +2572222, Burundi


Prefiksi 2222 është kodi i zonës për Bujumbura. Dhe Bujumbura ndodhet në Burundi. Nëse ndodheni jashtë Burundi dhe dëshironi të telefononi një person në Bujumbura, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Burundi është +257 (00257), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bujumbura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +257 2222. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +257 2222 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bujumbura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00257 2222.