Kodi zonal 19 (+5519 / 005519 / 0115519) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:19     (+55 19)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Campinas, Piracicaba, Rio Claro

Shteti:

Brazili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 19 / +5519 / 005519 / 0115519, Brazili (hyrja telefonike)


Prefiksi 19 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Campinas, Piracicaba, Rio Claro. Dhe Campinas, Piracicaba, Rio Claro ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Campinas, Piracicaba, Rio Claro, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55 (0055), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Campinas, Piracicaba, Rio Claro, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 19. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +55 19 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Campinas, Piracicaba, Rio Claro për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 19.