Kodi zonal 083 (+9883)Kodi zonal 083 / +9883, Irani


Prefiksi 083 është kodi i zonës për Kermanshah. Dhe Kermanshah ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Kermanshah, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kermanshah, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 83. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 83 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kermanshah për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 83.