Kodi zonal 0811 (+355811 / 00355811 / 011355811) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0811     (+355811)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bilisht

Shteti:

Shqipëri

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0811 / +355811 / 00355811 / 011355811, Shqipëri (hyrja telefonike)


Prefiksi 0811 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bilisht. Dhe Bilisht ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Bilisht, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355 (00355), për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Bilisht, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355 811. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +355 811 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bilisht për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355 811.