Kodi zonal 075 (+85575 / 0085575 / 01185575) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:075     (+85575)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ratanakiri

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 075 / +85575 / 0085575 / 01185575, Kamboxhia (hyrja telefonike)


Prefiksi 075 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ratanakiri. Dhe Ratanakiri ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Ratanakiri, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ratanakiri, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 75. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 75 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ratanakiri për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 75.