Kodi zonal 064 (+85564 / 0085564 / 01185564) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:064     (+85564)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Preah Vihear

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 064 / +85564 / 0085564 / 01185564, Kamboxhia (hyrja telefonike)


Prefiksi 064 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Preah Vihear. Dhe Preah Vihear ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Preah Vihear, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Preah Vihear, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 64. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 64 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Preah Vihear për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 64.