Kodi zonal 062 (+85562 / 0085562 / 01185562) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:062     (+85562)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kampong Thom

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 062 / +85562 / 0085562 / 01185562, Kamboxhia (hyrja telefonike)


Prefiksi 062 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kampong Thom. Dhe Kampong Thom ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Kampong Thom, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kampong Thom, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 62. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 62 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kampong Thom për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 62.