Kodi zonal 061 (+25461 / 0025461 / 01125461) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:061     (+25461)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Nyeri

Shteti:

Kenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 061 / +25461 / 0025461 / 01125461, Kenia (hyrja telefonike)


Prefiksi 061 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nyeri. Dhe Nyeri ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Nyeri, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nyeri, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 61. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 61 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nyeri për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 61.