Kodi zonal 05366 / +495366Kodi zonal:05366     (+495366)
Qyteti/qyteza ose krahina:Jembke

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 05366 / +495366 (Gjermania)


Prefiksi 05366 është kodi i zonës për Jembke. Dhe Jembke ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Jembke, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jembke, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +495366.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +495366 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jembke për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00495366.
Llogaritësi I numrit të telefonit