Kodi zonal 05234 (+495234 / 00495234 / 011495234) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:05234     (+495234)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Horn-Bad Meinberg

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 05234 / +495234 / 00495234 / 011495234, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 05234 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Horn-Bad Meinberg. Dhe Horn-Bad Meinberg ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Horn-Bad Meinberg, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Horn-Bad Meinberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5234. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5234 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Horn-Bad Meinberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5234.