Kodi zonal 051 / +35351Kodi zonal 051 / +35351 (Irlanda)


Prefiksi 051 është kodi i zonës për Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas. Dhe Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas ndodhet në Irlanda. Nëse ndodheni jashtë Irlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irlanda është +353, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +35351.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +35351 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0035351.
Llogaritësi I numrit të telefonit