Kodi zonal Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas

Kodi zonal / hyrja telefonike:

051     (+35351)

Shteti:

Irlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas (hyrja telefonike)


Prefiksi 051 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas. Dhe Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas ndodhet në Irlanda. Nëse ndodheni jashtë Irlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irlanda është +353 (00353), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +353 51. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +353 51 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Waterford, Carrick-On-Suir, New Ross, Kilmacthomas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00353 51.