Kodi zonal 05024 (+495024)Kodi zonal 05024 (+495024, Gjermania)


Prefiksi 05024 është kodi i zonës për Rohrsen Kr Nienburg Weser. Dhe Rohrsen Kr Nienburg Weser ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rohrsen Kr Nienburg Weser, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rohrsen Kr Nienburg Weser, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 5024. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 5024 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rohrsen Kr Nienburg Weser për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 5024.