Kodi zonal 04848 (+494848)Kodi zonal 04848 (+494848, Gjermania)


Prefiksi 04848 është kodi i zonës për Rantrum. Dhe Rantrum ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rantrum, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rantrum, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4848. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4848 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rantrum për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4848.