Kodi zonal 0468 (+880468 / 00880468 / 011880468) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0468     (+880468)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bagerhat

Shteti:

Bangladeshi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0468 / +880468 / 00880468 / 011880468, Bangladeshi (hyrja telefonike)


Prefiksi 0468 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bagerhat. Dhe Bagerhat ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Bagerhat, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880 (00880), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bagerhat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +880 468. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +880 468 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bagerhat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00880 468.