Kodi zonal 0393 / +355393Kodi zonal:0393     (+355393)
Qyteti/qyteza ose krahina:Himara

Shteti:

Shqipëri


Kodi zonal 0393 / +355393 (Shqipëri)


Prefiksi 0393 është kodi i zonës për Himara. Dhe Himara ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Himara, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355, për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Himara, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355393.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +355393 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Himara për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355393.
Llogaritësi I numrit të telefonit