Kodi zonal Himara (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Himara

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0393     (+355393)

Shteti:

Shqipëri

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Himara (hyrja telefonike)


Prefiksi 0393 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Himara. Dhe Himara ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Himara, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355 (00355), për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Himara, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355 393. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +355 393 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Himara për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355 393.