Kodi zonal 038 (+6638 / 006638 / 0116638) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:038     (+6638)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Chachoengsao, Chon Buri, Rayong

Shteti:

Tailanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 038 / +6638 / 006638 / 0116638, Tailanda (hyrja telefonike)


Prefiksi 038 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chachoengsao, Chon Buri, Rayong. Dhe Chachoengsao, Chon Buri, Rayong ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Chachoengsao, Chon Buri, Rayong, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66 (0066), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chachoengsao, Chon Buri, Rayong, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +66 38. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +66 38 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chachoengsao, Chon Buri, Rayong për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0066 38.