Kodi zonal 037435 (+4937435 / 004937435 / 0114937435) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:037435     (+4937435)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Reuth b Plauen

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 037435 / +4937435 / 004937435 / 0114937435, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 037435 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Reuth b Plauen. Dhe Reuth b Plauen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Reuth b Plauen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Reuth b Plauen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 37435. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 37435 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Reuth b Plauen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 37435.