Kodi zonal 0332 (+390332 / 00390332 / 011390332) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0332     (+39332)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Varese

Shteti:

Italia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0332 / +390332 / 00390332 / 011390332, Italia (hyrja telefonike)


Prefiksi 0332 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Varese. Dhe Varese ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Varese, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Varese, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 0332.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 0332 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Varese për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 0332.